5 sierpnia 2019

PGNiG Summer Superliga: Medale rozdane, poznaliśmy mistrzów Polski!

Na plaży w Darłowie szczypiornistki z Piotrkowa pokonały w finale mistrzostw Polski Pyrki Poznań, natomiast ich koledzy ulegli po dramatycznej walce SAS Gdańsk. 

Finał PGNiG Summer Superliga 2019 Darłowo/ Fot. Grzegorz Trzpil

W grupie A turnieju kobiet obeszło się bez niespodzianek. W półfinale znalazły się GRU Juko i Red Hot Czili Buk, które między sobą rozstrzygnęły walkę o awans z 1. lokaty – piotrkowianki wygrały  2:1. Apetyt na półfinał miały także Byczki Kowalewo Pomorskie, ale już w pierwszym spotkaniu grupowym uległy bukowiankom 0:2, a na koniec dnia nie sprostały także mistrzyniom Polski. Czwarta i piąta lokata przypadła APetycznym i GRU Juko II. W grupie B niesamowitą batalię o wejście do najlepszej “4” zawodów stoczyły: Pyrki, ROKiS i Varsovia, które zakończyły tę fazę z tylko jedną porażką – radzyminianki najpierw uległy warszawiankom 1:2, by później w takim samym stosunku odprawić Pyrki, z kolei poznanianki pokonały po shoot-outach Varsovię. O ostatecznym kształcie tabeli zdecydowała różnica w zdobytych punktach pomiędzy zainteresowanymi drużynami, co otworzyło drogę do półfinału właśnie Pyrkom i Varsovii. Na 4. pozycji uplasowały się gdańszczanki, które wyprzedziły jeszcze MKS Ochotę.

Nie mniejsze emocje towarzyszyły zmaganiom mężczyzn. W grupie A doszło do pojedynku ubiegłorocznych srebrnych medalistów ze zdobywcami brązowych krążków, czyli SAS Gdańsk z płocką Petrą. Z tego starcia zwycięsko wyszli gdańszczanie, którzy okazali się lepsi w trzech partiach, co dzięki wygranym także w pozostałych meczach pozwoliło im awansować do półfinału z 1. miejsca. Drugie premiowane promocją do 1/2 imprezy wywalczyli ostatecznie płocczanie, choć musieli o nie stoczyć zażarty bój z TAZ-em MKS Grudziądz, wygrywając 2:1. 3. lokata przypadła grudziądzanom, którzy wyprzedzili Szczypiorniaka i juniorów GOKiS-u. W grupie B równych sobie nie mieli natomiast obrońcy mistrzowskiego tytułu, którzy po 2-setowych zwycięstwach ze szczypiornistami z Kątów Wrocławskich i Delfinem Grudziądz odprawili także Damy Radę, choć dopiero po shoot-outach – mimo porażki z GRU Juko inowrocławianie również zameldowali się w najlepszej “4”, wygrywając pewnie pozostałe mecze.

Półfinały kobiet również dostarczyły kibicom niemało wrażeń. Red Hotki podobnie jak w ubiegłym roku celowały w wielki finał, lecz Pyrki również nie miały zamiaru odpuszczać i okazały się lepsze po shoot-outach. Tyle problemów z pokonaniem Varsovii nie miały natomiast piotrkowianki (2:0).

W 1/2 panów swój ubiegłoroczny sukces powtórzyli gdańszczanie, którzy pokonali zespół z Inowrocławia w trzech setach, i piotrkowianie, którzy zwyciężyli 2:0 z Petrą.

Mecz o 3. miejsce turnieju pań lepiej rozpoczęły warszawianki, które m.in. za sprawa dobrej gry Julity Jabłońskiej wyszły na wysokie prowadzenie, nie oddając go już do końca tej partii. Drugi set był już dużo bardziej wyrównany, a wynik cały czas oscylował wokół remisu. Wtedy dała o sobie znać bramkarka bukowianek Małgorzata Kochańska-Lizewicz, który popisała się kilkoma świetnymi interwencjami, co wystarczyło, by jej koleżanki doprowadziły do stanu 1:1, a później okazały swoją wyższość także w shoot-outach (8:6).

Spotkanie o brąz turnieju panów lepiej rozpoczęła Petra, która prowadziła przez całego I seta, ale w samej końcówce straciła skuteczność i na tablicy wyników pojawił się remis po 18. Źle rozegrana akcja Damy Radę pozwoliła przejąć piłkę rywalom, ale Jarosław Suski, obił słupek, więc o wygranej w tej partii decydował “złoty gol”, którego zdobyli ostatecznie inowrocławianie. W II odsłonie Petra nie dała się już doścignąć i wygrała 21:12, ale nic jej to nie dało, bo to Damy Radę lepiej wykonywało shoty, dzięki czemu zdobyło brązowy medal.

Fantastyczną walkę o złoto stoczyły szczypiornistki GRU Juko i Pyrek. W inauguracyjnej partii obie drużyny grały punkt za punkt, gdy najpierw poznanianki nie wykorzystały szansy na wygraną, tracąc piłkę, a później nie trafiła także Iwona Niedźwiedź i mieliśmy dogrywkę – zwycięską bramkę dla piotrkowianek zdobyła Sylwia Bartkowiak. Nie osłabiło to zapału Karoliny Pedy i spółki, które w II odsłonie prowadziły już 11:6. Po czasie dla mistrzyń Polski przewaga poznanianek zaczęła topnieć, a gdy na 14:13 rzuciła Niedźwiedź wydawało się, że GRU Juko musi obronić tytuł. Nie miała zamiaru na to czekać golkiperka Pyrek, Sylwia Korniluk, która rzutem przez całe boisko wyprowadziła swoją ekipę na prowadzenie, ale ostatnie słowo znowu należało do Bartkowiak, co pozwoliło GRU Juko zdobyć drugi z rzędu złoty medal.

Z nieprawdopodobną pasją rozpoczęli finał mężczyzn szczypiorniści z Gdańska, którzy w I secie dosłownie zmietli z boiska obrońców tytułu, uprzykrzając im życie wysoką obroną i fenomenalnymi paradami Kacpra Ligarzewskiego, który “wyłączył” z gry Karola Kędziorę. Piotrkowianie nie mieli wyjścia i rzucili na szalę wszystkie siły, dzięki czemu zyskali w II partii niewielką przewagę. SAS odrobił jednak straty, wychodząc na prowadzenie 24:22 po celnym rzucie Emila Kożuchowskiego, gdy do końca pozostawały tylko 4 sekundy – mimo presji czasu piotrkowianom udało się wyrównać, a swoje zwycięstwo w tej odsłonie przypieczętowali w dogrywce. Swoją dramaturgię miały także shoot-outy, bo rzutu do pustej bramki, który mógł dać gdańszczanom złoto, nie trafił Maciej Pieńczewski, ale ten sam zawodnik zrehabilitował się już po chwili i dał zwycięstwo swojemu zespołowi.  

Sponsorem tytularnym Finału Mistrzostw Polski PGNiG Summer Superligi jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Gospodarzem wydarzenia jest Miasto Darłowo. Imprezę wspierają: Red Bull, Ziaja, Selenka, Grupa DBK, Pakfish, PortFish, Szabel Agencja Ochrony, Starostwo Powiatowe w Sławnie. Partnerami turnieju są: PGNiG Superliga, Sport Transfer, Art-Line, Makesport, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorski Związek Piłki Ręcznej w Szczecinie. Organizatorami wydarzenia są: Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Fundacja Modern Sport.

Końcowa kolejność:

Kobiety:
1. BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski
2. BHT Pyrki Poznań
3. BHT Red Hot Czili Buk
4. UKS Varsovia Warszawa
5. BHT SPR ROKiS Radzymin
6. BHT Byczki Kowalewo Pomorskie
7. BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski II
8. Stowarzyszenie Akademia Sportu Gdańsk
9. MKS Ochota Warszawa
10. BHT APetyczne Poznań

Mężczyźni:
1. Stowarzyszenie Akademia Sportu Gdańsk
2. BHT GRU Juko Piotrków Trybunalski
3. BHT Damy Radę Inowrocław
4. BHT Petra Płock
5. UKS GOKiS Kąty Wrocławskie
6. BHT TAZ MKS Grudziądz
7. MKS Delfin Grudziądz
8. Szczypiorniak Gniezno
9. UKS GOKiS Kąty Wrocławskie Junior

Nagrody Indywidualne kobiet 

  • Najlepsza bramkarka Finałów Mistrzostw Polski: 
  • Małgorzata Kochańska-Lizewicz (KS Red Hot Czili Buk)
  • Najlepsza zawodniczka Finałów Mistrzostw Polski: 
  • Sylwia Bartkowiak (BHT GRU JUKO Piotrków Trybunalski)

Nagrody indywidualne mężczyzn

  • Najlepszy bramkarz Finałów Mistrzostw Polski: 
    Mateusz Chrośniak – BHT Damy Radę Inowrocław
  • Najlepszy zawodnik Finałów Mistrzostw Polski: 
    Emil Kożuchowski (Stowarzyszenie Akademia Sportu Gdańsk).

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest