12 stycznia 2021

MŚ2023 w Polsce i Szwecji: Podpisano porozumienie

Andrzej Kraśnicki – Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce i  Fredrik Rapp – Prezes Szwedzkiej Federacji Piłki Ręcznej podpisali umowę dotyczącą wspólnej organizacji Mistrzostw Świata Mężczyzn w 2023 roku. Dokument reguluje istotne kwestie i zasady współpracy – między innymi wspólne działania i koszty ponoszone solidarnie przez  federacje z Polski i Szwecji. Powołany został również Komitet Organizacyjny. Jednym z pierwszych wspólnych działań organizatorów Mistrzostw Świata w 2023 roku jest opracowanie logotypu imprezy.

– Umowa to kolejny, istotny krok w kierunku organizacji Mistrzostw Świata 2023. Po intensywnej, konstruktywnej dyskusji zawarliśmy porozumienie, które określa nasze wzajemne obowiązki, działania i koszty. To ułatwia nam podejmowanie decyzji organizacyjnych. Współpraca ze Szwedzką Federacją Piłki Ręcznej układa się bardzo dobrze i w atmosferze wspólnego celu, który chcemy zrealizować. Jesteśmy przekonani, że wspólnie zorganizujemy wspaniałe i wyjątkowe Mistrzostwa Świata. Zarówno my, jak i Szwedzi mamy doświadczenie w organizacji dużych, międzynarodowych turniejów. Wierzę, że to wydarzenie będzie doskonałą promocją piłki ręcznej w Polsce – podkreśla Andrzej Kraśnicki, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

– Razem z naszymi przyjaciółmi i partnerami ze Związku Piłki Ręcznej w Polsce mamy nadzieję zorganizować fantastyczne wydarzenie. Nie tylko dla widzów, ale także dla zawodników, sędziów
i wszystkich innych interesariuszy, dzięki którym Mistrzostwa Świata 2023 są możliwe. Piłka ręczna stale się rozwija i rośnie jako sport międzynarodowy, przy szczególnym wsparciu Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej. Do Polski i Szwecji przyjeżdżają teraz najlepsze drużyny z całego świata. Z niecierpliwością czekamy na organizację Mistrzostw Świata 2023 – mówi Fredrik Rapp, prezes Szwedzkiej Federacji Piłki Ręcznej.

Mistrzostwa Świata Mężczyzn w 2023 roku to duże wyzwanie organizacyjne. Po raz drugi w historii – pierwszy raz w 2021 w Egipcie – odbędą się z udziałem 32 drużyn. Na mocy porozumienia Polska
i Szwecja zorganizują w swoich krajach po 50% meczów –  z zastrzeżeniem fazy finałowej  – czyli po 4 grupy eliminacyjne w I fazie Mistrzostw Świata (z udziałem 16 drużyn w każdym kraju), po 2 grupy w fazie głównej (z udziałem 12 drużyn w każdym kraju), po 2 mecze ćwierćfinałowe, po 1 meczu półfinałowym oraz po 1 grupie eliminacyjnej w turnieju o Puchar Prezydenta IHF. Ponadto Polska będzie organizatorem fazy finałowej turnieju o Puchar Prezydenta IHF.

Organizacja ceremonii i meczu otwarcia Mistrzostw Świata 2023 przypadła Polsce. Gospodarzem spotkań o złoty i brązowy medal, a także miejsca 5-8 oraz ceremonii zakończenia MŚ będzie Szwecja. Decydującym kryterium w tym względzie było znalezienie obiektu o największej pojemności dla kibiców, aby wyeksponować piłkę ręczną jako jedną z najlepszych i najbardziej popularnych dyscyplin sportu na świecie, obiekt w Sztokholmie w pełni spełnia te wymagania.

Losowanie grup finałowych Mistrzostw Świata 2023 odbędzie się w czerwcu 2022 w Polsce, w czasie którego dowiemy się jakie reprezentacje zostaną przydzielone do każdego z krajów.

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023 w Polsce i Szwecji odbędą się w dniach 11 – 29 stycznia 2023 roku.

Decyzja o przyznaniu Polsce i Szwecji prawa do organizacji tego wydarzenia zapadła w listopadzie 2015 roku decyzją  Komitetu Wykonawczego IHF na posiedzeniu w Soczi.

Ostatnim wielkim wydarzeniem sportowym w piłce ręcznej organizowanym w Polsce były Mistrzostwa Europy Mężczyzn EHF EURO 2016. Szwecja z kolei była organizatorem, wspólnie z Austrią i Norwegią, ostatnich Mistrzostw Europy Mężczyzn w styczniu 2020 r.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest