21 czerwca 2021

Oświadczenie Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Superligi sp. z o.o.

W odniesieniu do nieprawdziwych i nierzetelnych informacji przekazywanych przez osoby związane z Klubem Piłki Ręcznej Ruch Chorzów, zawartych między innymi w artykule i komentarzu katowickiego dziennika „Sport”, Związek Piłki Ręcznej w Polsce i Superliga sp. z o.o. informują:

 • Drużyną, która spadła z Superligi Kobiet w sezonie 2020/2021 jest KPR Ruch Chorzów.
 • Nie jest prawdą, że w tej sytuacji należało rozpisać procedurę „dzikiej karty” adekwatnie do tego jak ma to miejsce w lidze męskiej. W lidze męskiej żadna z drużyn uczestniczących w tzw. „Turnieju Mistrzów” nie aplikowała o udział w Superlidze. Gdyby którakolwiek z nich to zrobiła, powstałaby sytuacja identyczna jak w rozgrywkach żeńskich, gdzie każda drużyna biorąca udział w turnieju, zajmująca kolejne miejsce, jest uprawniona do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Klub Piłki Ręcznej Ostrovia Ostrów Wielkopolski nie był uprawniony ponieważ nie zakwalifikował się do „Turnieju Mistrzów”. Może natomiast aplikować o „dziką kartę”, zgodnie z precyzyjnie to określającym regulaminem postępowania licencyjnego dla klubów Superligi.
 • W rozgrywkach żeńskich w „Turnieju Mistrzyń” wystąpiły dwie drużyny:
  MKS Karkonosze Jelenia Góra oraz Suzuki Korona Handball Kielce. MKS Karkonosze Jelenia Góra wygrały rywalizację, nie wystąpiły natomiast o prawo gry w Superlidze Kobiet.
 • Nie jest prawdą jakoby przeszkodą był budżet klubu. Nie był on przedmiotem zainteresowania Superligi sp. z o.o. i nie mógł być, ponieważ MKS Karkonosze Jelenia Góra nie złożyły nawet oświadczenia o chęci gry w Superlidze Kobiet w procesie licencyjnym.
 • W tej sytuacji prawo sportowego awansu otrzymała – zgodnie z zapisami regulaminu rozgrywek w piłce ręcznej I ligi kobiet i mężczyzn w sezonie 2020/2021 – drużyna, która zajęła drugie miejsce w „Turnieju Mistrzyń”.
 • W pełni uzasadnione i zgodne z zasadą fair-play jest uprawnienie do występowania w rozgrywkach drużyny, która potwierdziła swoją determinację i poziom sportowy zajmując drugie miejsce w „Turnieju Mistrzyń” – w przypadku gdy pierwsza nie spełniła wymogów licencyjnych – zamiast niezasadnego premiowania drużyny, która zajęła ostatnie miejsce w Superlidze Kobiet drugi sezon z rzędu.
 • ZPRP i Superliga sp. z o.o. nie podzielają także stanowiska przedstawicieli KPR Ruch Chorzów zamieszczonego w jednym z artykułów, iż liga zawodowa winna opierać się na zasadzie „masz pieniądze to grasz”, stosując w jej miejsce inną: „żeby grać w lidze zawodowej musisz mieć wystarczającą ilość środków, aby spełnić wymogi licencyjne, ale gdy zajmiesz ostatnie miejsce wśród rywalizujących drużyn, musisz pogodzić się ze spadkiem do niższej klasy rozgrywkowej”. Zgodnie z przedstawioną argumentacją KPR Ruch Chorzów tytuł Mistrza Polski mógłby być przyznawany dla klubu o najwyższym budżecie, bez potrzeby rozgrywania jakichkolwiek zawodów.
 • Jednocześnie pragniemy dodać, że liczba drużyn w lidze zawodowej nie jest zdeterminowana jedynie wysokością budżetu. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w niej jest forma prawna spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i przystąpienie do procesu licencyjnego.
 • Obecnie w kobiecej piłce ręcznej na przekształcenie ze stowarzyszenia w spółkę zdecydowało się 9 podmiotów. Między innymi z tego powodu liczba drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej spadła z 12 do 8. Nie jest to wymóg organizacji prowadzącej rozgrywki, lecz wynikający wprost z Ustawy o Sporcie.
 • ZPRP i Superliga sp. z o. o. są otwarte na większą liczbę drużyn występujących w zawodowej Superlidze Kobiet, wymaga to jednak od kubów spełnienia wymogów wynikających z przepisów prawa, zabezpieczenia budżetu umożliwiającego prowadzenie klubu na profesjonalnym poziomie, w tym posiadania odpowiednich struktur, obsługi marketingowej i wynagradzania zawodniczek na poziomie ligi zawodowej.

Mamy nadzieję, że przekazane powyżej informacje i argumenty wyjaśniają nieścisłości i dementują nieprawdziwe informacje przedstawione przez katowicki dziennik „Sport”, który przed publikacją nie sprawdził podstawowych faktów, nie zweryfikował ich w Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superlidze sp. z o.o., a oparł swój tekst na z góry założonych tezach.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest