29 czerwca 2021

Liga Mistrzów bez Orlen Wisły Płock

Komitet Wykonawczy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EXEC) ogłosił pełną listę drużyn, która zagra w nowym sezonie Ligi Mistrzów EHF Mężczyzn. Podobnie jak w poprzednich rozgrywkach w elicie wystąpi szesnaście drużyn, w tym tylko jedna z Polski – Łomża Vive Kielce. Wniosek Orlen Wisły Płock nie został zaakceptowany,

Drużyny rozpoczną fazę grupową w dwóch grupach po osiem drużyn, natomiast środy i czwartki pozostaną dniami zarezerwowanymi dla Ligi Mistrzów EHF Mężczyzn.

W sumie w rozgrywkach weźmie udział sześciu byłych zwycięzców Ligi Mistrzów EHF (Barca 9x, Kilonia 4x, Vardar i Montpellier po 2x, Flensburg i Kielce). Faza grupowa nowego sezonu rozpocznie się w dniach 15-16 września.

Członkowie Komitetu Wykonawczego EHF formalnie zatwierdzili wszystkie drużyny dopuszczone na podstawie rozstawienia tzn. HC PPD Zagrzeb, Aalborg Handbold, Barca, Paris Saint-Germain HB, THW Kiel, SG Flensburg-Handewitt, MOL-Pick Szeged, Łomża Vive Kielce i FC Porto –
oprócz jednego, który musi spełnić określone warunki. Chodzi o HC Vardar 1961. Mistrz Macedonii Północnej przed poprzednim sezonem został dopuszczony do udziału w europejskiej ekstraklasie pod pewnymi zobowiązaniami, które nie zostały dotrzymane. W okresie rejestracji na nadchodzący sezon EHF otrzymała dodatkowe informacje, które doprowadzą do wyjaśnienia sprawy w trybie urzędowym. Organizatorzy rozgrywek zażądali od klubu ze Skopje depozytu w wysokości 1 mln euro jako zabezpieczenia w dwóch ratach (pierwsza do 13 lipca, druga do 27 lipca).

Depozyt ten zostanie wykorzystany na pokrycie płatności wymaganych od klubu jako konsekwencji ewentualnej decyzji prawnej. Jest to warunek wstępny utrzymania udziału klubu w Lidze Mistrzów w sezonie 2021/22. W przeciwnym razie klub o statusie rezerwowego tj. RK Gorenje Velenje automatycznie zastąpi Vardar 1961. Oznaczałoby to ponadto, że Vardar nie będzie mógł uczestniczyć w EHF Lidze Europejskiej. Na razie Vardar pozostaje na liście klubów z prawem gry w Lidze Mistrzów EHF, ale musi spełnić nakreślone wyżej warunki.

Organizatorzy tych elitarnych rozgrywek rozpatrzyli dwanaście wniosków klubów z Ligi Europejskiej EHF. W tym gronie była drużyna Orlen Wisły Płock – finalista Final Four Ligi Europejskiej minionego sezonu. Trzymając się systemu kryteriów, który uwzględniały różne dziedziny, w tym hala sportowa, telewizja, liczba widzów, wyniki w poprzednich zawodach EHF, zarządzanie produktem i technologię cyfrową, członkowie EXEC potwierdzili sześć kandydatur, które uzupełnią stawkę elity opracowaną na podstawie rankingu EHF. Zatwierdzono wnioski następujących klubów: HC Mieszków Brześć, Montpellier HB, Telekom Veszprem HC, Elverum Handball, CS Dinamo Bukareszt i HC Motor.

Pozostałe sześć wniosków, w tym Orlen Wisły Płock nie zostało rozpatrzonych pozytywnie, jednak EXEC wyznaczył Velenje jako zespół rezerwowy.

Losowanie fazy grupowej odbędzie się w piątek, 2 lipca o godzinie 11:00 w Wiedniu i będzie transmitowane na kanale Home of Handball na YouTube oraz na stronie Home of Handball na Facebooku.

EHF Champions League Men 2021/22 faza grupowa
BLR – HC Mieszków Brześc
CRO – HC PPD Zagrzeb
DEN – Aalborg Håndbold
ESP – Barca
FRA – Montpellier HB
FRA – Paris Saint-Germain HB
GER – SG Flensburg-Handewitt
GER – THW Kiel
HUN – MOL-Pick Szeged
HUN – Telekom Veszprém HC
MKD – HC Vardar 1961 *
NOR – Elverum Handball
POL – Łomża Vive Kielce
POR – FC Porto
ROU – CS Dinamo Bukareszt
UKR – HC Motor

* warunkowo
Rezerwowa drużyna:
SLO – RK Gorenje Velenje

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest