6 sierpnia 2021

Tokio 2020: Panie śladami panów

W finale turnieju piłkarek ręcznych, podobnie jak w rywalizacji panów, dojdzie do powtórki z finału sprzed pięciu lat w Rio de Janeiro. W Tokio o złoty medal powalczą broniące tytułu Rosjanki, które zmierzą się z Francuzkami.

Foto Zhang Xiaoyu/ PressFocus

W czwartym z rzędu występie olimpijskim Szwedki po raz pierwszy dotarły do strefy medalowej. Półfinałowy mecz z Francją przekonał, że na grę o końcowe trofeum zespół Trzech Koron musi jeszcze poczekać. Przełomowym momentem spotkania był początek ostatniego kwadransa, kiedy to Trójkolorowe, przy stanie 20:21, zdobyły trzy bramki z rzędu i prowadzenia już nie oddały. W końcowych minutach istotne okazały się skuteczne interwencje francuskiej bramkarki Cleopatre Darleux. Szwedki dalej mają o co walczyć i z takim nastawieniem w niedzielę przystąpią do rywalizacji o brąz. Francuzki na kolejnej olimpiadzie ponownie zameldowały się w finale.

Drugi finalista został wyłoniony spośród utytułowanej dwójki. Naprzeciw siebie stanęły mistrzynie olimpijskie (Rosyjski Komitet Olimpijski) kontra mistrzynie Europy (Norwegia). Do przerwy lepsze o trzy trafienia, głownie dzięki fenomenalnej skuteczności tuż przed przerwą, były Rosjanki. Anna Sień szybko zakończyła rywalizację o finał. Rosjanka za uderzenie rywalkę w twarz prostymi rękami ujrzała czerwoną kartkę.

Zaraz po zmianie stron podopieczne Aleksieja Aleksiejewa wypracowały zaliczkę sześciu goli. Niezrażone tym rywalki zdołały najpierw straty zmniejszyć o połowę. Doszło do emocjonującej końcówki. Sanna Solberg rzutem z lewego skrzydła rzuciła kontaktową bramkę. Na więcej już nie pozwoliły Rosjanki, które po raz kolejny na olimpiadzie ograły Norweżki w tej fazie turnieju – znowu jednym golem. Nora Moerk indywidualnie wygrała popisy strzeleckie (10 goli), była lepsza o jedne trafienie od Anny Wiaczieriewej, ale dla Norweżki to niewielkie pocieszenie.

Wyniki półfinałów

Francja – Szwecja 29:27 (15:14)
Norwegia  – RKO 26:27 (11:14)

Mecze o medale; 8 sierpnia

o 3.miejsce
Norwegia – Szwecja

o 1. miejsce
RKO – Francja.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest