23 września 2021

SMS Płock: Sport, ale także i nauka

Placówka 1 września rozpoczęła dziewiąty rok działalności. Wśród absolwentek jest wiele reprezentantek Polski. Ciekawym projektem jest kurs instruktorski, który zapewnia dodatkowe możliwości po ukończeniu nauki. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Płocku ZPRP w Polsce jest jedynym ośrodkiem tego typu w kraju, w którym szlify piłki ręcznej otrzymują zarówno zawodnicy jak i zawodniczki.

Szkoła kontynuuje tradycje żeńskiego SMS-u z Gliwicach, a od czterech lat rekrutuje także chłopców. – W maju szkołę ukończyła klasa maturalna, ostatnia złożona wyłącznie z uczennic. Wszystkie pozostałe klasy są już koedukacyjne. W każdym z czterech roczników mamy jedną klasę i każda z nich generalnie składa się z połowy chłopców a drugą stanowią dziewczęta. W sumie w naszej szkole aktualnie kształci się 95 uczniów. Wszyscy uczniowie, nawet kilku chłopców z Płocka, mieszkają w internacie – wyjaśnia dyrektor placówki, Bogdan Lemanowicz.

W tym roku w trakcie rekrutacji nowego rocznika na jedno miejsce zgłosiło się więcej niż dwóch kandydatów. W przypadku dziewcząt konkurencja była nieznacznie większa. – Niedobór leworęcznych powtarza się za każdym razem. Mniejsze problemy są w przypadku skrzydłowych. W tym roku pojawiła wysoka dziewczynka z perspektywą gry na rozegraniu, ale jeszcze dużo szkolenia przed nią – dodaje.

Program nauczania każdej klasy w SMS Płock składa się m.in. z 8-9 treningów w ciągu tygodnia. W tej liczbie uwzględniono również zajęcia z trenerami, podczas których na wideo analizowana jest gra. Program dydaktyczny, podobnie jak w SMS Kielce, składa się z rozszerzonej biologii i języka angielskiego. Drugim obcym językiem jest niemiecki. Wszystkie absolwentki z ośmiu roczników – ponad 80 uczennic – zdały egzamin maturalny. Wielu z nich zdecydowało się na kontynuowanie nauki na wyższych uczelniach.

To pokazuje, że placówka kładzie duży nacisk na edukację, aby po zakończeniu kariery sportowej mieć alternatywę dalszej ścieżki życiowej. Ciekawym projektem jest kurs instruktorski wspierany przez ZPRP i współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Z tej inicjatywy od kilku lat korzysta cała klasa maturalna.

Na początku br. kilka zawodniczek SMS w Płocku, z grupy ozdrowieńców COVID-19, oddało krew. Pozyskane w ten sposób osocze wykorzystano  do leczenia chorych zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 oraz do pozyskania krwinek czerwonych do leczenia innych osób potrzebujących transfuzji krwi.

Szkoła szczyci się absolwentkami, których nazwiska znane są z występów w reprezentacji Polski. W tym gronie trzeba wymienić: Monikę Kobylińską, Anetę Łabudę, Dagmarę Nocuń, Patrycję Świerżewską, Aleksandrę Rosiak, Natalię Nosek i Barbarę Zima. Duża grupa ok. 25 zawodniczek gra w klubach PGNiG Superligi.

Placówka do rozgrywek, na różnych poziomach, w tym sezonie wystawiła sześć drużyn. W żeńskiej I lidze występują dwa zespoły – SMS I (grupa C, trener Bogdan Zajączkowski) i SMS II (grupa A, tr. Artur Piechota), a najmłodszy rocznik – prowadzi go trener kadry narodowej K2006 Marek Jagodziński – gra w lidze juniorek młodszych. Podobnie jest wśród chłopców. Dwie drużyny rywalizują w I lidze – SMS I (grupa C tr. Andrzej Marszałek) i SMS II (grupa A, tr. Krzysztof Kisiel). Najmłodszych (2006) szkoli Marcin Markuszewski. Jego podopieczni zostali zgłoszeni do ligi juniorów w okręgu warszawsko-mazowieckim. Mają też zaplanowany udział w turniejach między SMS-ami, czyli szkołami z Kielc i Kwidzyna.

– Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą nauczycielską, trenerską i fizjoterapeutów. To składa się na dobrą pracę z młodzieżą, która ma u nas zapewniony wszechstronny rozwój tzn. zdobywanie wiedzy połączonej z podnoszeniem umiejętności sportowych – podsumowuje dyrektor Lemanowicz.


SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest