Mieczysław Wojczak

Mój sportowy życiorys

Urodziłem się 23/01/1951 r w Chorzowie.

Jestem żonaty i mam jedną córkę Agnieszkę, która pracuje w Urzędzie Miasta Zonhoven (Belgia), gdzie obecnie mieszkamy.

Z piłką ręczną zetknąłem się w szkole podstawowej w Chorzowie, gdzie moim nauczycielem wychowania fizycznego był pan Zwinczak. Tam grałem w SKS Chorzów. Po skończeniu szkoły podstawowej poszedłem do Technikum Mechanicznego, przy którym działał MKS Chorzów; trenerem był Ludwik Biegasik. Właśnie pod jego kierunkiem zaczęła się moja kariera sportowa. Z tym klubem braliśmy udział  w Mistrzostwach Polski MKS-ów gdzie zawsze byliśmy w czołówce.

Trenerami, którzy odegrali znacząca rolę w mojej karierze sportowej to: Ludwik Biegasik, Jerzy Til, Alfred Wrzeski i Leon Nosila. Następnie trafiłem do AZS Katowice, gdzie grałem między innymi z takimi zawodnikami jak Sowa, Makula, Kowanda i wielu innych dobrych zawodników. Po roku gry w AZS Katowice przeszedłem do Pogoni Zabrze, gdzie raz zdobyliśmy wicemistrzostwo Polski, a w pozostałych latach zawsze byliśmy w pierwszej piątce.

W 1974 zostałem powołany do Reprezentacji Polski; w międzyczasie ukończyłem studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Uczestniczyłem w MŚw i innych turniejach międzypaństwowych; w sumie rozegrałem 188 meczów w reprezentacji Polski. Nie było to jednak łatwe, gdyż w tym czasie było wielu znakomitych bramkarzy, jak Andrzej Szymczak czy Henryk Rozmiarek. Największym jednak osiągnieciem w mojej karierze sportowej, to start i zdobycie brązowego medalu w Igrzyskach Olimpijskich – Montreal 1976. Byłem jeszcze na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, gdzie wypadliśmy trochę poniżej naszych oczekiwań. Po Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, w 1981 r. wyjechałem wraz z rodziną do Belgii, gdzie mieszkam do tej pory. W Belgii grałem przez 5 sezonów w Initti Hasselt, gdzie w ostatnich 3 latach zostałem trenerem i zdobyliśmy 3 razy mistrzostwo Belgii i 2 razy Puchar. Następnie przeszedłem do klubu Neerpelt, gdzie byłem grającym trenerem i w tym czasie zdobyliśmy 3 razy Mistrzostwo Belgii i 3 razy Puchar. W międzyczasie byłem przez 2 lata trenerem reprezentacji Belgii. Po zakończeniu kariery sportowej pracuję, do tej pory, jako trener.

Pin It on Pinterest